WordPress ile bir İş Panosu Web Sitesi Oluşturun

Günümüzde insanlar ister kariyer değiştirmek, ister daha iyi ücretli bir pozisyon bulmak, isterse yeni bir alana girmek olsun, sürekli olarak yeni bir iş arıyorlar, iş arama sitelerini kontrol ediyorlar. Bu siteler, işi bulmaya yardımcı olmak için insanların gereksinimlerine göre seçilen alandaki işleri listeler. Bir iş ilanı panosu web sitesi ile, işletmelerden başvuruları listeleme ve yeni bir iş arayanlar için pozisyonlara başvurma ve özgeçmişlerini gönderme yeteneği için ücret alabilirsiniz. Bu web siteleri sizin için pasif bir gelir akışı olabilir. Çok fazla çaba harcamadan şaşırtıcı ve yardımcı bir iş arama portalı oluşturmak için WordPress’i kullanabilirsiniz.

İş Rehberi Sitelerinin Temel Özellikleri

Her iş rehberi sitesi bazı temel özelliklere sahip olmalıdır ve siteniz için iş panosu temasını seçerken bu özelliklerin bir kılavuz olarak kullanılması gerekir.

1) ÖN UÇ GÖNDERİMLERİ

Bir ön uç gönderimi, hem işletme sahiplerinin hem de iş başvurusunda bulunanların listelerini göndermelerini veya bir iş başvurusunda bulunmalarını kolaylaştırır. Bu ön uç gönderimi, tüm süreci çok daha kolay hale getirir ve zaman kazandırır.

2) KULLANICI PROFİLİ ALANI

İş rehberi siteleriniz hem işletme sahipleri hem de iş başvurusunda bulunanlar için bir profil alanına sahip olmalıdır. Daha iyi ve kaliteli bir tema aynı şeyi sağlar. Bu kullanıcı profili alanı, işletme sahiplerinin iş listelerini hızlı bir şekilde takip etmelerine ve ne zaman gönderildiklerini görmelerine ve ayrıca bilgileri yenilemelerine vb. olanak tanır. Ayrıca işletme sahiplerinin aldıkları tüm başvuruları kontrol edip yanıtlamasına yardımcı olur.

3) CANLI ARAMA VE FİLTRELEME SEÇENEKLERİ

İş arama web sitesi, başvuru sahiplerinin aramalarını filtreleme yeteneği ile iş aramasına izin vermelidir. Site, başvuru sahibinin beceriler, deneyim, konum vb. gibi alanları filtrelemesine izin vermelidir. Bu filtreleme seçeneği, işin beceri ve gereksinimleriyle eşleşip eşleşmediğini görmek için tüm listeleri tek tek sıralamak için saatler harcama ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

4) DUYARLI TASARIM

Günümüzde birçok kullanıcı internette gezinmek için akıllı telefonlarını, tabletlerini kullanıyor. Bu yüzden duyarlı bir tasarıma sahip bir WordPress teması kullandığımızdan emin olmamız gerekiyor. Duyarlı bir tasarım, başvuru sahiplerinin hareket halindeyken iş aramasına ve iş başvurusunda bulunmasına yardımcı olabilir ve iş aramak için eve gitmeyi beklemelerine gerek kalmaz.

5) ÖZELLEŞTİRME SEÇENEKLERİ

Tanınabilir bir iş panosu web sitesi oluşturmak için her zaman birçok özelleştirme seçeneğine sahip bir WordPress teması seçmeniz önerilir. Bu özelleştirme, markanızı dahil etmek için alan sağlar. Sitenizin rekabette öne çıkmasına yardımcı olur.

Şimdi, WordPress ile tam olarak nasıl harika bir iş panosu web sitesi oluşturulacağını görelim.

WordPress ile İş Arama Web Sitesi Oluşturun

Aşağıdaki adımlar, kullanımı kolay ve profesyonel bir İş arama web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, WordPress ile bir iş arama web sitesi oluşturmak için herhangi bir programlama veya kodlama becerisine sahip olmanız gerekmez. Kendinize bir barındırma planı ve bir alan adı almak olan ilk adımla başlayalım.

1) BARINDIRMA PLANI VE ALAN ADI

Alan adı olarak sitenin amacını temsil eden bir anahtar kelime seçmeniz önerilir, ancak sonuçta bu sizin seçiminizdir. Alan adınızın akılda kalıcı ve hatırlanması kolay olduğundan emin olmalısınız.

Bir web sitesi oluştururken ilk adım, bir alan adı kaydettirmek ve web barındırma hizmetleri almaktır. İstediğiniz alan adını VerimHost’a kaydedebilirsiniz. Gereksinimlerinize göre siteniz için en iyi barındırma planını seçebilirsiniz. Hangi barındırma planını seçmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın .

2) PLATFORM VE TASARIMIN SEÇİLMESİ

Bir alan adınız ve barındırma planınız olduktan sonra, web sitenizi oluşturmak için bir platform seçmelisiniz. WordPress, kullanımı kolay olduğu için en sık kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biridir ve ayrıca herhangi bir teknik veya kodlama bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur. WordPress açık kaynaklı bir CMS’dir ve tek tıklamayla kolay kuruluma sahiptir.

Mükemmel kalitede temalar sağladığı için WordPress ile kişiselleştirilmiş bir web sitesi oluşturmak kolaydır. Tam teşekküllü iş panosu web sitelerinizi oluşturmak için kullanılabilecek WordPress temalarından bazıları şunlardır:

 • Robojob Lite
 • İş Portalı
 • İş İzci
 • Öziz

3) İlk Kurulum

Yönetilen WordPress barındırma kullanıyorsanız, önceden yüklenmiş WordPress alırsınız. Aksi takdirde, WordPress’i cPanel üzerinden yükleyebilirsiniz.

WordPress kurulumundan sonra temaları ve eklentileri yüklemeniz gerekir. Aşağıdaki adımları izleyerek temaları yükleyebilirsiniz:

 1. WordPress kontrol paneline giriş yapın.
 2. “Temalar” bölümünün altında, “Yeni Yükle” seçeneğini seçin.
 3. Temayı zaten indirdiyseniz, bilgisayarınızda bir .zip dosyası olarak mevcut olacaktır.
 4. Tema dosyasını yükleyin ve “Etkinleştir” düğmesine tıklayın.

Sitenizdeki temayı anında güncelleyecektir, sitenizin yeni görünümünü yeni sekmede kontrol edebilirsiniz.

4) WEB SİTENİZİ ÖZELLEŞTİRME VE MARKALAŞTIRMA

WordPress temasını etkinleştirdikten sonraki adım, web sitesini gereksinimlerinize göre kişiselleştirmektir. İlk adım, web siteniz için etkileyici bir logo oluşturmaktır. Ücretsiz günlük oluşturma web sitelerini kullanabilir veya web siteniz için bir logo oluşturmak için profesyonelleri işe alabilirsiniz.

Tasarımı özelleştirerek web sitenizin istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Tema görünümünü, renk şemalarını, web sitesi düzenini, üstbilgiyi ve altbilgiyi doğrudan WordPress’ten değiştirebilirsiniz.

Kullanıcıların web sitenizdeki herhangi bir sayfaya gidebilmeleri için iş arama web sitesinin ana sayfanızda iyi planlanmış bir menüsü olması gerekir. WordPress ile menü oluşturmak kolaydır.

5) JOB BOARD WEB SİTENİZDEN KAZANMAYA BAŞLAYIN

Ücretli ilanlar ve ücretli iş ilanları ile iş ilanları web sitenizden kazanmaya başlayabilirsiniz.

Web Sitenize Reklam Afişleri Yerleştirin

İnternetten para kazanmak için web sitenizin çeşitli bölümlerinde çeşitli reklam afişleri görüntüleyebilirsiniz. Web sitenizde reklam göstermek isteyen işletmeler, reklamlarını web sitenize yerleştirmeniz için size ödeme yapacaktır.

Google AdSense’e kaydolursanız ve Google AdSense kodunu web sitenize eklerseniz, web sitenizde görüntülemek istediğiniz reklamları özelleştirir. Google AdSense, reklamlarınız için alınan tıklamaları ve bundan elde ettiğiniz kazançları kontrol edebileceğiniz, kullanıcı dostu bir kontrol paneli sağlar.

Ücretli İş İlanı

İş web sitesi temaları, bir ön uç iş ilanı oluşturmanıza olanak tanır. Web sitenizde görüntülenen her boşluk için, onlar için ücret alabilirsiniz. Ayrıca web sitenizin ön ucunda veya web sitesinin öne çıkan sayfalarında açık iş ilanlarını yayınlamak için fiyat paketleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca, işletme sahiplerinin yayınlayabileceği iş sayısından bahsedebilir ve ayrıca benzersiz bir ad, fiyat ve gönderi sayısı ayrıntılarını belirleyebilirsiniz.

6) WEB SİTENİZE İŞ EKLEME

İş ilanlarını web sitesinin yöneticisi olarak kendiniz ekleyebilir veya bir işvereni iş panonuza kaydeden bir kullanıcı tarafından eklenebilir. İş listelerini WordPress panosu aracılığıyla kendiniz gönderebilirsiniz. Temel kategorileri ayarladıktan sonra panonun altındaki işleri eklemeye başlayabilirsiniz.

Web sitenize iş ilanı göndermek için bir işverenin şu adımları izlemesi gerekir:

 1. Kayıt olmak
 2. Bir ödeme paketi seçin
 3. Bilgi formunu doldurun

7) İŞ WEB SİTENİZİ YÖNETME

İş arama web sitesini kurduktan sonra, web sitenizi tanıtarak işverenlere ve iş arayanlara hizmet vermeye hazırsınız. Geniş bir kitleye ulaşmak için bir pazarlama planı oluşturmanız gerekir. Ayrıca, iş kurulu web sitenizin reklamını yapmak için bazı popüler yerel işletme dizinleriyle de iletişime geçebilirsiniz.

Sonuç : Böylece, WordPress’te bir iş panosu web sitesi oluşturabilirsiniz. Bir iş panosu sizin için iyi bir pasif gelir kaynağı olabilir. İbrahim Sarac ürünlerini kullanıyorsanız ve Job Board’unuzu kurmak için yardımımızı istiyorsanız, destek departmanımızla iletişime geçebilirsiniz. Veya bize ulaşmak için aşağıdaki yorum bölümünü de kullanabilirsiniz.