İyi Web Tasarımı için Beyaz Alan Neden Çok Önemlidir?

Bir web sitesindeki her bir alanın değerli gayrimenkul olduğunu düşünmek cazip geliyor. Ve böyle hissettiğinizde, her sayfaya mümkün olduğunca fazla bilgi tıkma isteği duyabilirsiniz. Ancak boşluk, bir sayfadaki metin kadar değerli olabilir.

Bazen negatif boşluk olarak da adlandırılan boşluk, metni, resimleri, başlıkları ve diğer web sitesi öğelerini sınırlayan boş alanları ifade eder. Ve görünüşe göre boşa harcanan bu alan, iyi web tasarımı için çok önemlidir. Peki, bir web sayfası tuvalinin boş parçaları neden bu kadar kritik? Boşluğun doğru kullanımının bir web sitesini nasıl önemli ölçüde iyileştirebileceği aşağıda açıklanmıştır.

Geliştirilmiş Okunabilirlik

Çok az boşluk, metnin yoğun ve okunması zor görünmesini sağlar. Bu nedenle, metni boşluklarla ayrılmış daha okunabilir bölümlere ayırmak en iyisidir. Bu ayrım, paragraflar arasındaki boşluklar, alt başlıklarla ayrı bölümler ve madde imli listeler ile sağlanabilir. Harfler arasında biraz boşluk olan bir yazı tipi seçmeniz de önerilir.

Denge Yaratır

İyi tasarlanmış bir web sayfası görsel olarak çekici olacaktır. Bu nedenle, bir sayfadaki öğeler birbiriyle orantılı olmalıdır. Örneğin, bir sayfada bir dizi belirtme çizginiz olduğunu varsayalım. Bu durumda, o satırdaki tüm kutuların aynı boyutta olması daha düzenli görünecektir.

Ancak, öğeleri aynı boyutta yapmak her zaman mümkün değildir. Örneğin, yukarıda belirtilen kutuların altındaki açıklamaların uzunluğu muhtemelen değişebilir. Ancak, aşağıdaki içeriğin yatay olarak hizalanmaya başladığından emin olmak için kutu satırını ayırmak için boşluk kullanabilirsiniz. Bu nedenle, bir web sayfasında denge oluşturmak için boşluk gerekli olabilir.

İçerik Akışı Oluşturur

Boşluk, okuyucuyu ilgili içeriğin bir sonraki parçasına yönlendirmek için de kullanılabilir. Ve ilgili içeriği birlikte gruplayan boşluktur. Örneğin paragraflar arasındaki boşluk, okuyucuya önce bunu okumasını ve sonra bunu okumasını söyler. Ve boşlukla ayrılmış paragraf grupları, ilgili içeriğin bölümlerini belirtir.

Boşlukla ayrılmayan içerik, okunması zor bir metin duvarı haline gelir. Ve içeriği takip etmesi zor olacak gibi görünüyorsa, birçok kişi kelimeleri okumaya çalışmaz bile.

çerçeve öğeleri

Duvarda asılı bir resme baktığınızda, genellikle ilk dikkatinizi çeken çerçeve olur. Gerçekten de, o sınırın içinde bakmaya değer bir şey olduğunu düşündüren çerçevedir. Bir web sitesindeki bir öğeyi boşluk içeren çerçevelemek de aynı etkiye sahiptir.

Boşluk çerçeveleri ayrıca nesneleri birbirinden ayırır. Boşluk kenarlığı olmayan bir metin bloğuna bir resim ekleyeceğinizi varsayalım. Bu durumda, kelimelerin son harfleri görüntünün yanına sıkıştırılacak ve görüntü öne çıkmayacaktı. Dolayısıyla metnin okunması zor olacaktır. Kenarlıksız görseller de web sayfasının düzensiz ve amatörce görünmesine neden olabilir.

Skim-Reading’e izin verir

Çoğu web sitesi ziyaretçisi, içeriğin tüm sayfalarını nadiren okur. Bunun yerine, insanlar ihtiyaç duydukları şeyi arayarak içeriği gözden kaçırma eğilimindedir. Ve eğer aradıkları bilgiyi bulamazlarsa siteyi terk edecekler ve bir alternatif arayacaklar.

İçeriği bölmek için boşluk kullanmak, gözden geçirmeyi mümkün kılar. Ve elbette başlıklar ve alt başlıklar da bu konuda yardımcı olacaktır. Boşluk ayrıca insanların metni daha iyi anlamasını sağlar. Araştırmalar, paragraflar arasında ve kenarlıkların etrafında boşluk kullanmanın, anlamayı %20 oranında artırdığını göstermiştir.

Bilgi Aşırı Yüklemesini Önler

Bir kişinin aynı anda alabileceği çok fazla bilgi var. Örneğin, birisinin hızlı ve duraklamadan konuşarak yirmi gerçeği ezberlediğini varsayalım. Bu durumda, muhtemelen bu gerçeklerden birkaçını alırsınız. Ancak, o kişi yavaş konuşacak ve noktalar arasında bir duraklayacak olsaydı, muhtemelen daha fazla bilgiyi aklında tutardın.

Aynı şey web sitesi içeriği için de geçerlidir. Okuyucuya durup okuduklarını alması için zaman vermelisiniz. Ve gerekli duraklamayı oluşturan, paragraflar ve diğer web sitesi öğeleri arasındaki boşluktur.

Markanın Tonunu Tanımlar

Tabii ki, değişen derecelerde boşluklar var. Boş alanın daha büyük alanlarına genellikle makro boşluk, daha küçük olanlara ise mikro boşluk denir. Ve bu farklı boyutlar, bir markanın tonunu tanımlamaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

Haber siteleri genellikle makaleler arasında mikro boşluk kullanır. Küçük boş alanların bu şekilde kullanılması, bir haber sitesinin birincil amacı bilgi yaymak olduğu için mantıklıdır. Dolayısıyla bu, nispeten yoğun içeriğin uygun olacağı bir durumdur.

Ancak bir tasarımcı marka web sitesini ziyaret edecek olsaydınız, farklı bir şey görürdünüz. Yüksek değerli, özel markalar, içeriği makro boşluklarla ayırma eğilimindedir. Bu durumda, bir ürünün benzersizliğini ve münhasırlığını vurgulamak için alan kullanılır.

Makro boşluk, basitlik veya netlik çıkarmak için de kullanılabilir. Ve çok fazla boşluk içeren basit bir web sayfası için Google arama sayfasından daha iyi bir örnek yoktur.

Dikkat Çeker

Çoğu web sayfasının bir kullanıcının dikkatini çekmek isteyeceğiniz bazı yönleri olacaktır. Ve bu kritik unsurların en yaygını harekete geçirici mesajlardır (CTA). Örneğin, bir CTA’yı karmaşık bir metin ve resim sayfasının arasına gömeceğinizi varsayalım. Bu durumda, kullanıcıların CTA’yı hiç görmeme olasılığı vardır. Bununla birlikte, harekete geçirici mesajı boşlukla çevrelemek hemen insanların dikkatini çekecektir.

Önemli bilgileri vurgulamak için boşluk kullanmak da isteyebilirsiniz. Örneğin, bir ürünün faydaları, madde işareti biçiminde listelenmiş ve negatif boşlukla çevrelenmiş olsaydı daha fazla göze çarpardı. Görüşler, bir boşluk sınırı içinde daha büyük yazı tipiyle vurgulansaydı daha fazla göze çarpardı.

Çözüm

Yukarıdaki tüm noktaları, boşlukların kullanıcı deneyimini iyileştirdiğini söyleyerek özetleyebilirsiniz. Boşluk veya negatif boşluk, metnin okunmasını kolaylaştırır ve bir web sayfasında akış ve denge oluşturur. Ve boşluk, insanların dikkatini harekete geçirici mesajlar gibi önemli unsurlara çekiyor. Yani, boşluk boş alandan başka bir şey değildir.

Sizlerde profesyonel bir web siteniz olsun istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz

İyi Web Tasarımı için Beyaz Alan Neden Çok Önemlidir?