Web Sitelerinde Hangi Tür Yazılımlar Kullanırsınız

Merhabalar sizlerle bu yazımızda web sitelerinizde hangi tür yazılımları kullanırsınız sorusuna cevap arayacağız. Gerek  kurumsal gerekse e ticaret sitelerinde bir çok kişi wordpress, joomla, opencard ve diğer hazır yazılımları kullanmaktadır. Bu tarz yazılımları kullanılmasındaki en büyük etkenleri sıralayacak olursak.

  • Kolay tasarım
  • Ucuz maliyet
  • Kolay eklenti ve tema temini

Ve diğer bir çok etkeni sayabiliriz. Ancak bu artılarla beraber gelen eksiler daha da yüksektir. Açık kaynak kodlu olan bu tarz hazır scriptler saldırılarda daha çabuk etkilenip sitenizin hacklenmesine yol açmakla beraber prestij kaybına da yol açmaktadır. Buda hiç kimsenin göze alamayacağı bir risktir. Bu yüzden binlerce kişi milyonlarca lira dökerek özel yazılım ile çalışıyor. Güvenli firmalara veya kendi ekipleri içine aldıkları yazılımcılarla bu tür operasyonlar yapan web ajansları ve firmalar hem daha prestijli hem de daha güvenli oluyorlar.

Peki biz hangi tarafı tercih etmekteyiz?

Ben İbrahim saraç olarak her zaman özel yazılım ile kurumsal veya e ticaret sitelerine tasarım yapılmasında yanayımdır. Belki şu soruyu soracaksınız ‘’peki neden sen kendi sitende wordpress kullandın?’’ en başında da belirttiğim gibi maliyetten kaçınmak adına böyle bir hazır yazılıma başvurdum ancak tedbiri ise asla elden bırakmadım. Kendme ait sunucularımda barındırdığım sistemlerim ile yaptığım çalışmalarda bununlada yetinmeyip bazı özel kodlama ile güvenlik seviyemi %95 lere çıkartıp bir çok hack saldırılarına karşı tedbiri aldım. Kalan % 5 ise sizinde takdir ettiğiniz gibi en sağlam sistem bile illa ki açık kapısı vardır mantığına kalmış bölgedir. Bu konuda Microsoft gibi dev firmalar bile güvenlik oluşturamamaktadırlar. Bu konuda sistem çalışma garantimiz % 99,9 sistem güvenlik garantimiz ise kendi kurduğumuz yazılımlarda % 99,9 kullanıcı hatalarında ise % 60 dır.

Peki tavsiyelerimiz nelerdir?

Ben İbrahim saraç olarak mümkün olduğunca özel yazılım kullanılmasını tavsiye etmekteyim. Yakın zamanda ülkemizin köklü firmalarından biri kullandığı dünya çaplı bir otomasyon sisteminin kurbanı oldu ve milyonlarca lira harcayarak sistemini kendi özel yazılımına aktardı. Şayet özel yazılıma ayırabileceğim maddi imkanım yok diyen arkadaşlarımıza ise profesyonel firma veya kişilerle çalışmaları tavsiyemdir. Gpl lisanslı hiçbir yazılımı kullanmamanızı şiddetle tavsiye etmekteyim bunun yanında mümkün olduğunca sistem sunucularınızı kendiniz kontrol edip datalarınızı kendi sunucularınızda barındırın. Harici olarak sunucu bilgim yok diyen arkadaşlarımız ise yine güvendiği profesyonel firma veya kişilerle bu konuyu çözebilir veya sistem kurulum ve takibini yaptırabilir.

Tavsiye ettiğim wordpress eklentiler

  • Click to chat  whatsapp eklentisi
  • Contact form 7  iletişim formu eklentisi
  • Jetpack  güvenlik ve diğer bilimum wp destek eklentisi
  • Rank math seo    SEO eklentisi
  • Wordfece securty  güvenlik eklenişi
  • Wp süper cache ön bellek eklentisi
  • Wp optimize wordpress optimize eklentisi

Tavsiye ettiğim wordpress temalar

Başta olmak üzere wordpress arşivlerindeki temalar ve eklentiler % 80 oranlarında güvenlidir. Ancak bu güvenlik yeterli değildir çünkü en büyük güvenlik gizliliktir. Yani özel yazlım burada da devreye giriyor ve tüm sistem kodlaması size ait olan bir yazılım % 99 oranında güvende demektir.

Peki ne tür yazılımları kesinlikle reddediyoruz?

Birincisi bazı firmaların kendi editledikleri bazı scriptleri ve sadece kendi sistemlerinde çalıştırdıkları scriptleri asla tavsiye etmiyoruz. Bunun yanında trail ve essentinal yazılımları gpl ve kaynağı belirsiz sistemleri kesinlikle reddediyoruz.

Nelere saygı gösteriyoruz?

Şu bir gerçektir herkes fikirlerinde özgürdür. Sistemi x firmaya y firmasının sunucularına kurdurabilir bu tercih meselesidir. Kimse hostingi veya yazılımı da benden alacaksın vb kelimelerle mecburi istikamete yönlendirilemez. Ben bu konuda taksitli satış yapmadığım müşterilerime gerek bende barınan sitemin hosting şifresini veya bilgilerini belirli şartlarla (kullanıcı hataları ve kvkk ihlali) teslim ediyorum. Eğer müşterimiz güvenliğini bize emanet ediyor ise her konuda tam destek veriyoruz.

Sonuç

Sizlere bu yazımızda özel yazılım ile hazır şablon arasındaki farkları, tercihlerimizi ve reddettiklerimizi anlatmaya çalıştık. Sizlerin de düşüncelerine önem verdiğimiz için lütfen yorum bölümüne olumlu veya olumsuz düşüncelerinizi yazmanızı bekliyoruz. Şimdiden hepinize teşekkür eder bir sonra ki makalemizde görüşmek üzere iyi çalışmalar dileriz. J

Web Sitelerinde Hangi Tür Yazılımlar Kullanırsınız?