SEO Uyumlu Tema ve Hosting Önemi

Her zaman diğer uzmanlar ve benim de belirttiğim gibi SEO sadece içerik ve backlinkten ibaret değil. Sağlam ve güçlü  bir optimizasyon yapıldı. O zaman belirli bir kısma kadar yükseliş sağlayıp sonra tekrar düşüş göstermişti. Şimdi ise düşüş sonrasında neler yaptığımızı ve hem sıralamadaki hem de yükselişteki asıl sırrı anlatacağım.

Site türü: Çalışma yapılan site bir blog. İçerisinde 250 den fazla makale var fakat içerikler 400 500 kelime arasında yazılmış.

Günlük trafiği ortalama 1-2 K civarı görüntülenmesi de 200 -250 arası

Gerçekleştirilen işlemler:

 • Site içerikleri tamamen analiz edildi. Semantik hale getirilmesi için başlıkların alt başlıkları eklendi ve halen içerikçi tarafından hazırlanma aşamasında. Eklediğimiz makalelerin sıralamalarında ve farklı sorgularında yükseliş mevcut.
 • Site oldukça yavaştı. Hem admin panelinde hem de sitenin gezinmesinde oldukça zaman geçiyordu. Bundan aylar öncesinde dedicated sunucu aldık ve sunucuyu optimize ettik. Siteyi öncelikle kendi sunucumuza taşıyarak hem çalışmamızı rahatlattık hem de hızında artış meydana geldi.
 • İçerikler arasında birbirine ilgili konulardan bağlantı verdik. Bu sıralamada ve tarama bütçesinde biraz artış meydana getirse bile açıkcası beklediğimiz sonucu alamadık.
 • Görsellerin hiç birinde alt etiketler yoktu. Görsellere isimlerini ekledik ve görsel aramalarında daha fazla görüntülenme elde etmeye başladık.
 • Hizmet blog türü olsa da yine de dönüşüm elde edilmesi gerekiyordu. Bunun için iletişim sayfasını geliştirdik. Site içerisine hotjar kurulumunu gerçekleştirdik. Gelen istatistikler sonrasında içeriklerde kullanıcıların en çok üzerinde durduğu kısımları tespit ettik. İçerik arasındaki bu bölümlere whatsapp butonu ekledik.
 • Dönüşümlerde artış oldu fakat halen sıralama ve trafikte artış olmadı. Bu konudaki derin araştırmalarımız sonrasında sitedeki temadan kaynaklı içeriklerin tam taranamadığını, kod yapısında sadeleştirmeler gerektiğini tespit ettik. Bu yüzden temayı hem dönüşüm hem de daha stabil bir kod yapısına çevirebilmek için tema değişimini gerçekleştirdik.

Tema değişimi sonrasında büyük bir sıçrama mevcut. Search console verileri 2 gün geriden geldiği için bugünün sıralamalarına baktığımızda yine sıralamalarda yükseliş olduğunu tespit ettik. Aynı zamanda lighthouse hatalarını da girerek ilerleyen 1 ay içerisinde trafiği %400 arttırmayı hedefliyoruz.

Asıl konumuza dönersek SEO için tema ve hosting neden önemli?

Temanın önemi!!!

WordPress ve diğer cms sistemler bir çok geliştirici tarafından eklenmiş eklenti ve temalarla çalışmaktadır. Burada yapmamız gereken hız ve diğer ayarlar için doğru temayı bulmaktır. Doğru tema sizi Google de birinci sıralara taşıyacak ilk etkendir.

Hostingin önemi!!!!

WordPress ve diğer cms sistemler için optimize edilmiş sunucularda sitelerinizi barındırmak önem arz etmektedir. Ancak iyi optimize edilmemiş bir wordpress sunucusu sitenizi seo konusunda çok kötü duruma getirerektir. Bu yüzden hosting alırken çok iyi araştırma yapmak gerekmektedir.

Peki ben seçimlerimi nasıl yapmaktayım?

 1. Kesinlikle gpl lisanslı tema kullanmamaktayım.
 2. Müşterilerimin ve kendi sitelerimi kendi sunucularımda barındırmaktayım. Bu benim içinde müşterilerim içinde büyük bir avantajdır. Sebep ise hem kvkk ya uğramamak hem de en ufak bir sorunda anında müdahale edebilmekten kaynaklanır.
 3. Hosting sunucularım Finlandiya ve Almanya da bulunmaktadır. Müşterilerim talep etmedikçe Türkiye lokasyonlu sunucu kullanmamaktayım. Hem mali olarak hem de performans olarak yurt dışı sunucular tercih etmekteyim.
 4. Hosting bilgilerini talep etmeyen müşterilerime bilgileri vermemekteyim. Bu durum hem müşterimin sitesini korurken hem de benim işlerimi kolaylaştırmış oluyor. Zira daha önce yaşadığım bir sorunda müşterim wp-config.php dosyasını sildiği için problem yaşamıştık. Talep ederse de kullanıcı kaynaklı sorun yaşanması halinde sorun giderilmesi adına ücret talep etmekteyim.
 5. Cpanel yerine plesk panel kullanarak sunucuda aşırı yazılım kurmak yerine çok daha az yük ile sunucu performansını artırıyorum.

İbrahim Sarac Web Çözümleri olarak SEO çalışmalarımızda temel ilke olarak edindiğimiz uygun hosting ve tema seçimi ile müşterilerimizi rakiplerine karşın üstün başarılar sunmaktayız.

Web tasarım, SEO, Hosting hizmetlerimizde kendi firmalarımızla hareket ederek müşterilerimizin verilerini korumak, şirket prestijimizi korumak, kaliteli hizmet sağlamak, üst düzey, güvenlik oluşturmak adına bu şekilde yapılandık.

Gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Makalemizi okuduğunuz için hepinize teşekkür ederiz. J

SEO Uyumlu Tema ve Hosting Önemi