JavaScript Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Web geliştirmede yeni misiniz? Eğer öyleyse, web siteleri geliştirmek için kullanılan çeşitli diller konusunda biraz kafanız karışmış olabilir. JavaScript’in ne yaptığı konusunda kafanız karıştıysa, bu HTML veya CSS’nin yapamayacağı şey, okumaya devam edin. Bu gönderi, Java Komut Dosyalarının kullanımlarını tanıtır. Ayrıca JavaScript’in diğer web geliştirme teknolojileriyle nasıl bir araya geldiğini de açıklar.

JavaScript Nedir?

JScript veya JS olarak da adlandırılan JavaScript, bir web sitesinde etkileşimli öğeler oluşturmak için kullanılan metin tabanlı bir programlama dilidir. Dil, hem istemci tarafı hem de sunucu tarafı komut dosyası oluşturma için kullanılabilir. JavaScript, mobil uygulamalar ve çevrimiçi oyunlar geliştirmek için de kullanılır.

Java Script’in HTML ve CSS’den Farkı Nedir?

JavaScript, web geliştirmede kullanılan üç temel biçimlendirme ve programlama dilinden biridir. Diğer ikisi HTML (Köprü Metni Biçimlendirme Dili) ve CSS’dir (Basamaklı Stil Sayfaları).

Python, XML (eXtensible Markup Language) ve Scala dahil olmak üzere web geliştirmede diğer diller kullanılır. Ancak çoğu web sitesinin temel yapı taşları HTML, CSS ve JavaScript’tir.

Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML)

HTML, bir web sitesinin iskeletini sağlar. HTML, içerik türlerini tanımlamak için etiketleri kullanır. Ve bu etiketlerin içinde içeriğin kelimeleri var. Bu nedenle, HTML koduna bir örnek <h1> Merhaba Dünya </h1> olacaktır. Bu örnekte, <H1> etiketi metnin üst düzey bir başlık olduğunu ve Merhaba Dünya bu başlıkta görüntülenecek metin olduğunu belirtir.

Basamaklı Stil Sayfaları (CCS)

HTML, yalnızca bir web sayfasındaki temel bilgileri sağlar. Bu bilgilerin biçimlendirilmesi, basamaklı stil sayfaları tarafından sağlanır. CSS, belirli bir HTML etiketini biçimlendirmek için kullanılabilir, bu durumda buna satır içi stil denir. CSS, dahili bir stil sayfasıyla bir web sitesinin tüm sayfasına uygulanabilir. Veya tüm web sitesine uygulanacak harici bir stil sayfası kullanabilirsiniz. Örneğin, harici bir stil sayfasında kullanılan aşağıdaki kod, tüm h1 başlıklarını kırmızı yapar; h1 rengi: kırmızı; .

JavaScript

JavaScript, üç temel web geliştirme teknolojisinin en güçlü ve karmaşık olanıdır. Açıkçası, HTML ve CSS programlama dilleri değildir; sadece içeriğin yapısını ve stilini tanımlarlar. JavaScript ise dinamik işlevleri yerine getiren bir programlama dilidir. CSS gibi JavaScript de satır içi, belirli bir sayfada dahili veya tüm site için harici olarak uygulanabilir.

JavaScript’in Kullanım Alanları Nelerdir?

JavaScript, bir web sitesindeki etkileşimli veya dinamik öğeler için kullanılır. JavaScript, ön uçtaki görsel işlevler ve arka uçtaki görevleri gerçekleştirmek için kullanılabilir.

Ön Uç JavaScript Geliştirme

Bir web sitesinin ön ihtiyacında, dinamik ve etkileşimli özellikler oluşturmak için JavaScript kullanılabilir. Örneğin, bir kullanıcının faresi o metnin üzerinden geçtiğinde bir metin satırının rengi değişebilir. Veya bir görüntünün üzerine gelindiğinde boyutu değişebilir. Bir web sitesinin ön ucundaki tipik JavaScript uygulamaları, açılır menüleri, animasyonları görüntülemeyi, sekmeli içeriği ve bir görüntüyü yakınlaştırıp uzaklaştırmayı içerir.

Arka Uç JavaScript Geliştirme

JavaScript, bir web sitesinde arka uç veya sahne arkası işlevleri gerçekleştirmek için de kullanılabilir. Sunucu tarafında kullanıldığında, Java genellikle JavaScript çalışma zamanı ortamı Node.js ile birlikte kullanılır.

Örneğin, JavaScript genellikle bir ön uç formuna girilen verileri arka uç veritabanına yazmak için kullanılır. JavaScript, bir e-ticaret sitesinde ödemeleri işlemek için de kullanılacaktır.

Mobil Uygulama JavaScript Geliştirme

React Native gibi çerçevelerle birlikte kullanılan JavaScript, çeşitli işletim sistemlerinde çalışacak mobil uygulamalar geliştirmek için kullanılabilir. JavaScript kullanımındaki bu gelişmeden önce, mobil uygulamaların işletim sistemine özgü dillerde yazılması gerekiyordu. Örneğin, Uber araç paylaşım uygulaması JavaScript tarafından desteklenmektedir.

Oyun JavaScript Geliştirme

JavaScript, diğer bazı programlama dilleri kadar güçlü değildir. Yine de JavaScript, platform oyunları gibi daha basit oyunların bazılarını geliştirmek için kullanılır. JavaScript çevrimiçi oyunlarına iki örnek Candy Crush Saga ve Cookie Clicker’dır.

JavaScript’i Kullanımda Nerede Görebilirsiniz?

Bir web sayfasında etkileşimli veya dinamik bir öğe gördüğünüz her yerde, bu öğeye güç veren JavaScript olması muhtemeldir. Ve JavaScript, dünyanın en iyi bilinen web sitelerinden bazılarında çalışırken görülebilir. Bu web sitelerinin çoğu muhtemelen başka dilleri de kullanmış olacaktır. Yine de JavaScript, web sitelerinde ve mobil uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. JavaScript kullanan iyi bilinen sitelere örnek olarak PayPal, Google, Netflix ve Amazon verilebilir.

Neden JavaScript’e İhtiyacınız Var?

HTML bir web sitesinin iskeletini sağlıyorsa ve CSS de dış görünümü sağlıyorsa, JavaScript siteye hayat verir. Gerçekten de, JavaScript olmadan, web siteleri tamamen köprülere sahip statik sayfalardan oluşacaktı. Ve en eski web siteleri buydu. Ancak günümüzde kullanıcılar web sitelerinden çok daha fazlasını bekliyor.

Modern web sitesi geliştirmede, mükemmel bir kullanıcı deneyimi yaratmak çok önemlidir. Ve statik bir web sitesi mümkün olan en iyi deneyimi sağlamayacaktır. Bu nedenle, kullanıcı etkileşimi oluşturmak çok önemlidir ve JavaScript bu işlevi sağlayabilir.

JavaScript, duyarlı web sitelerine de güç sağlar. JavaScript, HTML5 ve CSS3‘ü birleştirmek, geliştiricilerin tüm cihazlarda ve tarayıcılarda harika görünen web siteleri oluşturmasına olanak tanır. Ve bu siteler tek bir kod tabanı ile geliştirilebilir.

JavaScript’in CoffeeScript, Dart ve Kaffeine gibi alternatifleri vardır. Ancak JavaScript endüstri standardı haline geldi ve öğrenmesi nispeten kolay. Ve JavaScript genellikle karmaşık uygulamaların geliştirilmesini basitleştirir.

Çözüm

JavaScript, bir web sitesinde etkileşimli öğeler oluşturmak için kullanılan teknolojidir. Ve HTML ve CSS’den farklı olarak JavaScript bir programlama dilidir. JavaScript ayrıca web sitelerinin arka uç işlevlerini güçlendirmek ve mobil uygulamalar ve bazı çevrimiçi oyunlar geliştirmek için kullanılır.

JavaScript genellikle Node.js, Angular ve React gibi diğer üçüncü taraf çerçevelerle kullanılır. Bu çerçeveler ve diğer üçüncü taraf araçlar genellikle JavaScript’in işlevselliğini artıran işlevler içerir.

Web sitelerinin yaklaşık %95’inde bazı JavaScript’ler bulunur. Gerçekten de JavaScript, web programlama dünyasında standart dil haline geldi. Ve bir web geliştiricisi olmak istiyorsanız, çoğu web sitesinin arkasındaki üç ana teknoloji olduğundan CCS, HTML ve JavaScript’i bilmeniz gerekir.

JavaScript Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?