18 Önemli Web Tasarım Teriminin Açıklaması

Her endüstrinin jargon payı vardır. Bununla birlikte, web tasarım sektörü, kafa karıştırıcı terimler, kısaltmalar ve kısaltmalar icat etmede özellikle ustadır. Ve web tasarımı dünyasında yeniyseniz, bu jargonla dolup taşan içerik oldukça şaşırtıcı olabilir. İşte size net bir web tasarımı terminolojisi sözlüğü.

Web Tasarım Terimleri

1. AB Testi

Bölme testi olarak da bilinen AB testi, çeşitli seçeneklerden en iyisini belirlemek için kullanılan bir test metodolojisidir. Örneğin, tek bir amaç için iki açılış sayfası geliştirebilirsiniz. Ardından, trafiğin %50’sini her sayfaya yönlendirir ve dönüşümleri izlersiniz. En yüksek dönüşüm oranına sahip sayfa daha sonra birincil açılış sayfası olarak kabul edilecektir.

2.Ulaşılabilirlik

Erişilebilirlik, engelli kişiler için bir web sitesini kullanma kolaylığı anlamına gelir. Örneğin, kısmen görebilen ziyaretçiler için okunması kolay olacak zıt renkler seçerek bir web sitesini daha erişilebilir hale getirebilirsiniz. Erişilebilirlik, düğme boyutları ve yerleşimi, ekran okuyucular için içeriği optimize etme ve Alt etiketlerinin uygun kullanımı dahil olmak üzere çok çeşitli web tasarımını kapsar.

3.Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, web analitiğinde kullanılan ve yalnızca bir sayfayı kısa bir süre görüntüledikten sonra siteden ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini ifade eden bir terimdir. Çoğu web sitesinin hemen çıkma oranı %40 civarındadır.

4.İçerik-Önce Tasarım

Öncelik içerikli tasarım yaklaşımı önceliği içeriğe verir. Bu nedenle, önce içerik yazılır ve web sitesi bu içerik etrafında tasarlanır. Alternatif yöntem, içeriği bir sitedeki kullanılabilir alana sığdırmaktır.

5.CTA

Harekete geçirici mesaj (CTA), bir kullanıcıyı harekete geçmeye çağıran bir metin satırı, başlık sayfası veya bir düğmedir. CTA’lar genellikle kullanıcıyı belirli bir eylemi gerçekleştirmeye teşvik eden kısa ama zorlayıcı eylem ifadeleri içerir. Tipik bir harekete geçirici mesaj örneği, bir e-ticaret sitesindeki “Şimdi Satın Al” düğmesidir.

6.CSS

CSS (basamaklı stil sayfaları), web tasarımcılarının sayfayı biçimlendirmek için kullandığı dildir. CSS, renkleri, yazı tiplerini ve şekilleri tanımlamak için kullanılır. HTML, aşağıda tartışıldığı gibi, bir sayfanın yapısını oluşturur. CSS ve HTML arasındaki fark, genellikle HTML’nin iskelet ve CSS’nin de dış yüzey olması olarak tanımlanır.

7.HTML

Web sayfalarının birincil dili olan HTML, Köprü Metni İşaretleme Dili anlamına gelir. HTML, bir sayfanın temel yapısını ve içeriğini tanımlamak için kullanılır. Başlıklar, gövde metni ve resimler gibi farklı öğeleri belirtmek için etiketler kullanır.

8.JavaScript

JavaScript, bir web sitesinde etkileşimli öğeler geliştirmek için kullanılan bir programlama dilidir. Örneğin JavaScript, bir formu doğrulamak ve formun içeriğini veritabanına yazmak için kullanılan dil olabilir. JavaScript, bir sayfada dinamik özel efektler oluşturmak ve arka uç işlevlerini gerçekleştirmek için de kullanılabilir.

9.Yavaş yüklenme

Tembel yükleme, videoların ve resimlerin yüklenmesini kullanıcı kaydırana kadar geciktiren bir web sitesi optimizasyon tekniğidir. Tembel yükleme, bir web sayfasının ilk yüklenmesini hızlandırır.

10. Meta etiketleri

Meta etiketler, bir web sayfasının içeriğini arama motorlarına açıklayan bilgi parçacıklarıdır. Meta etiketler son kullanıcı tarafından görülmez, ancak arama motorları etiketleri web sayfalarını dizine eklemek için kullanır.

11.Mobil Öncelikli Tasarım

Geleneksel olarak, web siteleri masaüstü kullanıcıları düşünülerek geliştirildi. Ardından web sitesi, mobil cihazların daha küçük ekranlarına uyacak şekilde uyarlandı veya duyarlı hale getirildi. Mobil öncelikli tasarım metodolojisi tam tersi bir yaklaşım benimser. Web sitesi veya uygulama, önce mobil cihazlar için tasarlanır ve daha sonra masaüstü bilgisayarların daha büyük ekranlarına uyarlanır.

12.Duyarlı

Bir yanıt web sitesi, görüntülendiği cihaza uyacak şekilde görünümünü değiştirir. Bu nedenle, kullanıcının siteyi kullanmak için yakınlaştırmaya ve sıkıştırmaya ihtiyacı yoktur. Web sitesi trafiğinin %60’ından fazlası artık mobil cihazlardan geliyor. Bu nedenle, duyarlı tasarım, modern web sitelerinin standart bir özelliği haline geldi.

13.Yapışkan Öğe

Yapışkan öğe, kullanıcı sayfayı aşağı kaydırırken konumunu koruyan bir web sayfasının öğesidir. Yapışkan öğeye bir örnek, kullanıcı sayfayı aşağı kaydırdığında görünür durumda kalan bir menüdür. Başka bir örnek, kullanıcı bir sayfada hareket ederken açık ve sabit kalan bir sohbet robotu diyaloğudur.

14.UAT

UAT (kullanıcı kabul testi), daha kafa karıştırıcı web tasarım terimlerinden biridir çünkü UAT genellikle herhangi bir son kullanıcıyı içermez. Kullanıcı kabul testi yapan kişiler, geleneksel olarak bir müşterinin ekibinin üyeleridir. UAT, proje imzalanmadan ve site yayına girmeden önce yapılan son web sitesi testidir.

  1. Kullanılabilirlik testi

Kullanılabilirlik testi, bir sitenin kullanımının ne kadar kolay olduğunu test eder. Test süreci genellikle web sitesiyle bağlantısı olmayan kişilerin çeşitli seçenekleri ve prosedürleri test etmesini ve düşüncelerini belgelemesini içerir. Kullanılabilirlik testi, UAT testinden önce gerçekleştirilir ve belirli işlevlerin kullanım kolaylığına odaklanır.

  1. kullanıcı deneyimi

UX, kullanıcı deneyiminin kısaltmasıdır. Web tasarımında kullanıcı deneyimi, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve hedeflerini belirlemek ve karşılamak için kullanılan tasarım tekniklerini ve araçlarını kapsar. Kullanıcı deneyimi aynı zamanda bir kişinin bir web sitesindeki bir deneyimden duyduğu memnuniyeti tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir terimdir. Örneğin, bir ziyaretçi web sitesi iyi, kötü veya sinir bozucu bir kullanıcı deneyimine sahip olabilir. Bu nedenle, UX, bir kullanıcının bir web sitesiyle etkileşiminin neredeyse her yönünü kapsar.

  1. kullanıcı arayüzü

UI, bir web sitesinin kullanıcı arayüzünü veya ön ucunu ifade eder. Kullanıcı arayüzü, renk şeması ve tipografi gibi görsel tasarım unsurlarını kapsar. Kullanıcı arayüzü ayrıca, formlar da dahil olmak üzere, kullanıcının etkileşimde bulunacağı bir sitenin öğelerini içerir.

  1. tel kafesler

Web tasarım terminolojisindeki bir tel kafes, bir web sayfasının temel bir taslağını ifade eder. Bir tel kafes genellikle renk, içerik veya grafik içermez. Bunun yerine, bir sayfadaki çeşitli öğelerin düzeninin bir taslağıdır. Tel çerçeveleme genellikle bir web tasarım projesinde ilk adımdır.

Çözüm

Yukarıdaki web tasarım terminolojisi listesi ayrıntılı olmaktan uzaktır. Gerçekten de, web tasarım endüstrisi, deneyimsizleri şaşırtmak ve şaşırtmak için daha birçok terime sahiptir! Bu nedenle, gelecekteki bir gönderide daha fazla web tasarımı jargonu açıklanacak. Bu arada, bu liste umarım web tasarım çevrelerinde sıklıkla kullanılan bazı terminolojiyi çözmenize yardımcı olacaktır.

18 Önemli Web Tasarım Teriminin Açıklaması