WooCommerce’de AST (Gelişmiş Gönderi Takibi) nasıl yapılandırılır

E-ticaret işindeyseniz veya bir E-ticaret mağazanız varsa, izleme bilgilerini görmelerine izin vererek kullanıcı deneyimini kolayca artırabilirsiniz. Bu sorunun birçok çözümü var. Ancak, bu eğitimde, WordPress çerçevesine dayalı WooCommerce mağazaları için Gelişmiş Gönderi Takibi eklentisini nasıl kuracağınızı ve kullanmaya başlayacağınızı göstereceğiz. Kargo takip özelliğini sitenizde kolayca kurabilirsiniz. Sadece bu öğreticiyi ve adım adım kılavuzu izleyin.

AST (Gelişmiş Gönderi Takibi), WooCommerce mağaza sahiplerinin sipariş akışını daha iyi yönetmesine ve otomatikleştirmesine, müşteri hizmetlerine harcanan zamanı azaltmasına ve müşteri deneyimini iyileştirmesine olanak tanıyan güçlü özellikler sunar. Gelişmiş Gönderi Takibi, gönderileri mağazanızdan takip etmenize ve gönderi sonrası iş akışlarını hızla kurmanıza ve sürdürmenize olanak tanır.

Eklenti hafif ama son derece güçlü. Kurulduktan ve etkinleştirildikten sonra, doğrudan WordPress panonuzdaki WooCommerce yönetici alanından siparişlere izleme bilgileri ekleme olanağı sağlar. Tüm ekranı izleme e-postaları ve müşteri hesaplarında tamamen özelleştirebilirsiniz. Ayrıca özel sipariş durumları oluşturabilir, CSV dosyası içe aktarıcıyı kullanarak gönderi bilgilerini içe aktarabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Öncelikle bu eklenti ile elde ettiğimiz özelliklerin listesini kısaca görelim. Eklentinin ihtiyacınıza uygun olup olmadığına karar vermenizi sağlar.

Özellikler:

Siparişlere Takip bilgilerini eklemenizi sağlar.

Siparişlerinize kolayca takip bilgilerini eklemenizi sağlar. AST, WooCommerce sipariş yöneticisinden veya tek bir sipariş yöneticisinden izleme eklemenize izin verir ve ayrıca izleme bilgilerini eklerken siparişi Tamamlandı olarak işaretlemenize izin verir.

250’den fazla Nakliye Sağlayıcı listesine sahip olacaksınız.

Sipariş e-postalarında izleme ekranını özelleştirmenize olanak tanır.

Sipariş e-postalarında ve kullanıcı hesaplarında görüntülenen izleme bilgilerini tamamen özelleştirebilirsiniz. Tasarım düzenini seçebilir, izleme bilgilerini gösterebilir/gizleyebilir, içeriği, renkleri vb. düzenleyebilirsiniz.

AST, önceden tanımlanmış bir izleme bağlantısına sahip dünya çapında 250’den fazla nakliye sağlayıcısının (taşıyıcı) bir listesine sahiptir;

Ayrıca izleme Linklerinizi Güncel tutabilirsiniz.

Ayrıca, özel bir Nakliye Sağlayıcı seçeneğiniz de olacak.

Gönderim sağlayıcınızı bulamıyorsanız, izleme bağlantısında kullanmak üzere izleme bilgisi değişkenleriyle bir izleme bağlantısı ayarlayabilirsiniz.

Eklenti, WooCommerce REST API desteği ile birlikte gelir.

AST’nin REST API Uç Noktası, dış kaynaklardan gelen izleme bilgilerini güncellemenize olanak tanır.

Ek olarak, Toplu CSV yükleyebilirsiniz.

Göndericinizin dosyalarda izleme bilgilerini sağladığını ve bunları siparişlere manuel olarak eklemekten kaçınmak istediğinizi varsayalım. Bu durumda, AST, bir CSV’den toplu olarak siparişlere birden fazla takip numarasını aktarmak için hızlı ve kolay bir arayüz sağlar.

Ayrıca özel Sipariş Durumları seçeneğine de sahip olabilirsiniz.

Özel sipariş durumları ile akışı yönetin, farklı zamanlarda ayrı paketler halinde sevk ettiğiniz siparişler için Kısmi Sevk Edildi seçeneğini etkinleştirin. Ayrıca, takip ve teslimat otomasyonu için takipleri kullanırsanız, Teslim Edildi sipariş durumuna izin verir.

Fiyatlandırma Ayrıntıları:

Gelişmiş Gönderi Takibi, WordPress için çok etkili bir sipariş takibi eklentisidir. Eklentinin kullanımı ücretsizdir, ancak aynı zamanda premium bir sürüm sağlar. WordPress eklenti dizininde ücretsiz olarak bulunur. Ücretsiz sürüm, etkili bir sipariş takip sistemi oluşturmak için gerekli tüm özelliklere sahiptir. Bir premium plan sunar. Tek bir site lisansı istiyorsanız, o zaman 129 dolara mal olacak.

Gelişmiş Gönderi Takip Sistemi Eklentisi Nasıl Kurulur

Yükleme işlemi Basittir. Eklentiyi kurmak ve etkinleştirmek için aşağıda belirtilen basit adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1:  WordPress sitenizin yönetici alanına giriş yapın. Siteye yeni bir eklenti yüklerken yönetici ayrıcalığına veya izinlerine sahip olduğunuzdan emin olun.

Adım 2: Şimdi, WordPress panosunun sol tarafındaki panelden “ Eklentiler” seçeneğini bulun. “ Eklentiler ”e tıklayın, ardından “ Yeni Ekle”ye tıklayın.

Adım 3: Kontrol panelinin sağ üst köşesinde bir arama çubuğu göreceksiniz. “ Gelişmiş Gönderi Takip Sistemi Eklentisi” Ara

Adım 4: Bundan sonra, “Şimdi Kur”  a tıklamanız gerekir . İndirme ve yükleme işlemini başlatacaktır. Eklenti yüklendikten sonra, etkinleştirmek için bir sonraki adımı izleyin.

Adım 5: Kurulumdan sonra sitenizde kullanabilmeniz için Gelişmiş Gönderi Takip Sistemi Eklentisini aktif etmeniz gerekecektir . Şimdi, “Etkinleştir” e tıklayın.

Artık eklentiyi başarıyla yüklediniz ve etkinleştirdiniz. Bu eklentiyi kullanarak çevrimiçi mağazanızda nakliye ve takip sistemini kolayca etkinleştirebilirsiniz.

Gelişmiş Gönderi Takip Sistemi Eklentisi Nasıl Kurulur

Eklentiyi sitenizde etkinleştirdikten sonra bu eklentiyi sitenizde kullanmaya başlayabilirsiniz. Eklentiyi sadece birkaç tıklama ile kolayca kurabilirsiniz. Gelişmiş Gönderi Takip Sistemi Eklentisinin nasıl kullanılacağını aşağıda adım adım anlattık,

Adım 1: Gelişmiş Gönderi Takip sistemi eklentisini etkinleştirdikten sonra bir WooCommerce eklentisine de ihtiyacınız olacak. WooCommerce eklentisi, WordPress eklenti dizininde ücretsiz olarak bulunur. Bu eklentiyi kullanmak için WooCommerce eklentisini  yükleyebilir ve etkinleştirebilirsiniz.

Adım 2: WooCommerce eklentisini etkinleştirdikten sonra, bu eklentinin işlevselliğini kullanmaya başlayabilirsiniz. Şimdi, kontrol panelinin sol tarafındaki panelde bulunan “ WooCommerce ” seçeneğine gidin. Ardından WooCommerce seçeneğinin altındaki ‘ Sevkiyat takibi ‘ seçeneğini seçin.

Adım 3: Ana yapılandırma sayfasını göreceksiniz. Ayarlar, Gönderi sağlayıcıları, CSV yüklemeleri, gönderi takibi ve eklentiler gibi çeşitli bölümleri değiştirebilirsiniz. İlk olarak, “Ayarlar” sekmesine tıklayın. Bu bölümde siparişleri işaretleyebilir, ekranları takip edebilir, ayarları oluşturabilir ve özelleştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Tüm yapılandırmayı gereksinimlerinize göre ayarlayın.

Adım 4: Bundan sonra, “ Kargo Sağlayıcıları ” sekmesine gidin. Bu bölümde, mevcut 250 nakliye sağlayıcısından birini seçebilirsiniz. Dünyanın farklı yerlerine teslimat yapıyorsanız, birden fazla nakliye sağlayıcısı kullanabilirsiniz.

Adım 5: Şimdi, “ CSV Yüklemeleri ” sekmesine tıklayın. Bu bölümde, diğer gönderi ve takip sistemi eklentilerinden takip bilgilerini içe aktarabilirsiniz. Eklenti, ilgili CSV dosyanızı yüklemenize, tüm verileri içe aktarmanıza ve WooCommerce gönderi takibine eklemenize olanak tanır.

Adım 6: ” Trackship ” bölümü, çevrimiçi mağazanızdaki sevk edilen ürünleri kontrol panelinden takip etmenizi sağlar. Ancak bu özelliğe eklentinin premium sürümünde erişilebilir. Yani, bu özelliği kullanmak için pro sürümünü satın almanız gerekecek. Ayrıca, çevrimiçi WooCommerce mağazanızın işlevselliğini artıracak birden fazla eklentiye sahip olacaksınız.

Eklenti ayarlarını başarıyla kurdunuz. Bu şekilde, çevrimiçi mağazanızda WooCommerce gönderi hizmetini kolayca etkinleştirebilirsiniz. 

Ayrıca, her siparişe gidebilir ve kargo takip bilgilerini de ekleyebilirsiniz. Bunun için siparişler sayfanıza gitmeli ve açmak için herhangi bir siparişe tıklamalısınız. Sipariş açıldığında, sipariş sayfasının sağ üst köşesinde “Sevkiyat Takibi” sekmesi göreceksiniz. Açın ve bilgileri istediğiniz şekilde ekleyin. Eklentiyi nasıl kurduğunuza bağlı olarak bilgi girebileceksiniz.

Çözüm

Gelişmiş Gönderi Takibi eklentisi, WordPress siteleri için etkili gönderi eklentilerinden biridir. Ancak, bu eklentinin işlevselliğini kullanmak için WooCommerce eklentisini etkinleştirmeniz gerekecek. WooCommerce eklentisi, WordPress eklenti dizininde ücretsiz olarak bulunur. Her iki eklentiyi de aynı anda yükleyebilir ve etkinleştirebilirsiniz. Bu eklenti ayrıca premium sürümle birlikte gelir. Premium sürümde, sevk edilen ürünleri kontrol panelinden, çoklu eklentilerden ve daha birçok gelişmiş seçenekten takip edebilirsiniz. Ayrıca, 250’den fazla nakliye sağlayıcınız olacak. Sipariş durumunu ve gönderim sağlayıcı seçeneklerini de özelleştirebilirsiniz. Eklenti, sipariş e-postalarındaki izleme ekranını özelleştirmenize olanak tanır.

Bu makalenin, Gelişmiş Gönderi Takip Sistemi Eklentisini kullanarak çevrimiçi mağazanızın gönderi sistemini oluşturmanıza ve özelleştirmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

WooCommerce’de AST (Gelişmiş Gönderi Takibi) nasıl yapılandırılır